Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, 2024 yılının yetişkin eğitim programları kapsamında, doğa tutkunlarına ve bitki meraklılarına yönelik yeni etkinlikler düzenliyor. Doğa hakkında bilgi edinmek ve doğayla daha yakın ilişki kurmak isteyen yetişkinlere açık olan programa göre, ilk üç ayda gerçekleştirilecek etkinlikler aşağıda gösterilmiştir.

Türkiye'deki Kuş Çeşitliliği ve Tehlike Altındaki Türler

7 Ocak; 13.30 - 15.00
Konuşmacı: Ömral Ünsal Özkoç

Türkiye'nin zengin kuş çeşitliliği ve koruma altındaki türlerinin konu edildiği seminer, içeriğinin yanısıra katılımcılara önemli ekolojik bilgiler de sunuyor.


Botaniğe Giriş Eğitmen Eğitimi

21 Ocak; 10.00 - 17.00
Eğitmen: Gizem Sarısoy

Bitki biliminin temel kavramlarına genel giriş niteliğindeki atölye; katılımcılara bitkiler dünyasını derinlemesine tanıma olanağı veriyor.


Etli Bitkiler (Sukulent) Atölyesi

16 Şubat; 10.00 - 12.00
Eğitmen: Büşra Kaçar

Atölyenin içeriği, sukulent bitkilerin bakımı ve yetiştirilmesi konusundadır. Katılımcılar, etkinlikte edindikleri pratik bilgilerle bitki bakımı deneyimini evlerinde de sürdürebilir.


TEMA Gönüllü Eğitmen Eğitimi

17 - 18 Şubat; 10.00 - 16.00

TEMA Vakfı ile işbirliği yapılarak planlanan eğitim çalışması, kapsamlı bir programa sahiptir. Etkinlik, toplumda doğayı koruma ve doğa bilincini artırma amacıyla gönüllü faaliyetlere katılmak isteyenlere yönelik düzenlenmektedir.


Bahara Hazırlık - Budama Atölyesi

9 - 10 Mart; 10.00 - 16.00
Eğitmen: Salih Sercan Kanoğlu

Atölye, baharın gelmesiyle bahçelerde artan iş yüküne hazırlık amacıyla düzenlenmektedir. Katılımcılar etkinlikte, bitki budama tekniklerini öğrenirken, aynı zamanda bahçe bakımının önemli yönlerini de kavrayabilir.


Uygulamalı Bahçıvanlık Kursu

5 Mart - 4 Nisan (Haftaiçi); 10.00 - 16.00
10 Mart - 12 Mayıs (Haftasonu); 10.00 - 16.00

Bu uzun soluklu kurs programı, bahçe bakımı, bitki yetiştirme ve peyzaj düzenleme konularında kapsamlı bilgiler içeriyor. Böylece, bitki bakımıyla ilgili bilgi ve becerilerini geliştirmek isteyen katılımcılar, gerçek bir bahçıvan olma yolunda önemli kazanımlar edinebilir.


Karayosunları Okulu

Mart - Nisan

Katılımcılara karayosunları hakkında ayrıntılı bilgilerin verildiği program, uygulamalı çalışmalarla doğanın gizemli dünyasında ilginç bir pencere açıyor.


Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ilerleyen aylarda da eğitim çalışmaları kapsamında, yeni etkinlikler sunmaya devam edecek. Bahar ve yaz aylarında yapılması planlanan programda, özellikle dikkat çeken bazı atölye ve kurslar bulunuyor. Uygulamalı Bahçıvanlık Kursları, Bitkisel Tasarım Atölyeleri, Peyzaj Günlükleri, Bitki Sembolizmi, Kaktüs Atölyeleri, Sınıf Dışı Doğa eğitimi Seminerleri vb.

Bu etkinlikler, doğa ve bitki tutkunları için önemli deneyim sunmanın yanısıra, doğal dünyayla daha derin bağlar kurulmasına da yardımcı oluyor. Katılımcılar bir yandan bilgi birikimlerini artırırken, aynı zamanda unutulmaz anılar edinme olanağı da bulabilir.


Gizem Sarısoy
NGBB Eğitmeni