Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nin Kurucusu ve Hamisi Ali Nihat Gökyiğit, aramızdan ayrılışının birinci yıldönümü olan 25 Ocak 2024'te, anısına yaraşan bilimsel etkinliklerle anıldı. NGBB'de her yıl geleneksel olarak yapılan Yurttaş Bilgin Atölyesi, bu yıl "Ali Nihat Gökyiğit Yurttaş Bilgin Atölyesi" adıyla düzenlendi.

Atölye çalışması, 27 Ocak Cumartesi günü NGBB’nin Anadolu Adası’nda bulunan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. NGBB Müdürü Prof. Dr. Adil Güner ve ANG Vakfı Başkanı Turgut Gökyiğit’in açılış konuşmalarının ardından, Ali Nihat Gökyiğit anısına hazırlanan anma filmi izlendi.

Atölye programında ilk konuşmacı Ediz Hun, "Yaşam, Dostluk ve Sevgi Üzerine" konulu sunumunu yaptı. Flora Araştırmaları Derneği altında kurulmaya başlanan ‘Türkiye Herbaryumları Ağı”nın tanıtımı, Burçin Çıngay ve Ogün Demir tarafından yapıldı. Öğleden önceki oturumun son konuşması, yurttaş bilginlerimizden Kadir Terzioğlu ve Faruk Canız'ın sunduğu "Balıkesir İlinin Çiçekleri" konusunda oldu.

Öğle yemeği ardından, yurttaş bilginlerin sunumları gerçekleştirildi. Bu bölümde, Tuğrul Mataracı, "Türkiye’nin Meşeleri"; Ahmet Tıraş, "Alanya’nın Endemik Bitkileri"; Serap Üstündağ, "Bir Mevsimde Dört Şehir"; Mustafa Gökmen, "Ankara’nın Dikensiz Gevenleri" konulu sunumlarını yaptı. "Yurttaş Botanik Bilginlerinin Geleceği" konulu kapanış sunumunda, katılımcılar tarafından dile getirilen istekler ve değerlendirmelerle atölye çalışması sonlandı.

Ali Nihat Gökyiğit'i anma etkinliklerinin ikincisi, 2023 yılında basılmış olan Resimli Türkiye Florası 3B, Resimli Türkiye Florası 4A ve Resimli Türkiye Florası 4B ciltlerinde yayımlanmış olan bitki resimleriyle oluşturulan resim sergisi oldu. NGBB’nin Anadolu Adası Konferans Salonu’nda, 26 Ocak Cumartesi günü açılışı yapılan sergi, 29 Şubat tarihine kadar ziyaret edilebilir.


Salih Sercan Kanoğlu
NGBB Müdür Yardımcısı ve Bahçecilik Bölümü Başkanı