Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde, yetişkin etkinlikleri kapsamında düzenlenen Mantarbilim (Mikoloji) konulu konferans, 23 Eylül 2023 tarihinde yapıldı. Amatör mantarcılığa ilgi duyanları aydınlatmak amacıyla planlanan etkinlikte, mantarbilim alanının ülkemizdeki önemli isimlerinden olan Jilber Barutçiyan katılımcılarla buluştu.

İstanbul'da yaşayan ve Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra 20'li yaşlarında İsviçre'ye yerleşen Jilber Barutçiyan; mantarlarla ilgilenmeye başladığı bu dönemdeki ilgi ve merakını, önce hobiye sonra da disipline dönüştürerek zamanla uzmanlık alanı haline getirmiş. Jilber Barutçiyan, yirmi yılı aşkın süre boyunca mantarlarla ilgili çeşitli kurslara, seminerlere, arazi faaliyetlerine katılmış; konuya ilişkin uzmanlık deneyimi ve birikimini geliştirerek bu alanda üst düzey yetkinlik kazanmış.

Jilber Barutçiyan'ın mantarbilim alanındaki yetkinliği, bu konuda yazdığı eserlerinde sergilenmektedir. Altı yıl süren arazi çalışmaları sonucunda yazdığı, Türkiye'nin Mantarları-1* adlı kitabı 2012 yılında yayımlandı. Bu dönemin ardından, dokuz yıl süren çalışmalarını derlediği, Makro Mantarlar** kitabı da 2021 yılında yayımlandı. Alanında sürdürdüğü çalışmaların yanısıra, Çağman Erkmen ile birlikte hazırladığı ve 2023 yılında yayımlanan, İstanbul’da Mantar Avı*** adlı çocuk kitabı, meraklı minik okurların mantarlar dünyasıyla buluşmasını sağladı.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nde gerçekleşen ve toplam 41 katılımcının yer aldığı etkinlikte, kapsamlı bir sunum yapan Jilber Barutçiyan, konferans öncesinde ve sonrasında katılımcılarla birebir ilgilenerek, onların sorularını yanıtladı ve deneyimlerini paylaştı. Konferans, mantarlar dünyasına ilgi duyan ve amatör mantarcılığa giriş yapmak isteyenlerin, nereden-nasıl başlayacağına ilişkin sorularına yanıt bulabilmesi açısından da büyük fırsat oldu.

Etkinliğin ardından Jilber Barutçiyan, mantar meraklılarının faydalanmasına olanak sağlamak amacıyla NGBB Kütüphanesi'ne, Makro Mantarlar ve İstanbul’da Mantar Avı adlı kitaplarından birer örnek hediye ederek kütüphanemize katkıda bulundu.

Notlar

* Jilber Barutçiyan, Türkiye'nin Mantarları-1, Oğlak Yayınları, İstanbul, 2012.

** Jilber Barutçiyan, Makro Mantarlar, Ginko Bilim Yayınları, İstanbul, 2021.

*** Jilber Barutçiyan, Çağnam Erkmen, İstanbul’da Mantar Avı, Vakıfbank Kültür Yayınları, İstanbul, 2023.


Seda Devrim Çelik
NGBB Eğitmeni