Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nde, 2006 yılından itibaren devam eden Bahçıvan Çocuklar Projesi'nin, bu yıl onaltıncı dönemi gerçekleştirildi. Proje kapsamında, 2022-2023 eğitim öğretim döneminde, Özel Başarı Koleji'nden 14 öğrenci ve Kadıköy Ahmet Sani Gezici İmam Hatip Ortaokulu'ndan 15 öğrenci katıldı. Toplam otuziki hafta boyunca, özenle sürdürülen etkinlik sonunda, 29 yeni "Bahçıvan Çocuk" mezun etmenin onuru ve sevincini yaşıyoruz.

Bu süreç boyunca birer bahçıvan olarak, ekim-dikim çalışmalarının yanı sıra toprak, kompost, sulama teknikleri, su hasadı, bitkilerin bölümleri ve hayat döngüleri, biyoçeşitlilik, bitki yararlıları ve zararlıları, geri dönüşüm gibi konulara da değinerek çevre bilinci ve sürdürülebilirlik gibi kavramlarla da iç içe olduk. Giderek betonlaşan ve yeşilden mahrum kalan çocukların, bu proje sayesinde yeşile bir adım daha yaklaşması, öğrendiklerinin sürdürülebilir olması, bu bilgi ve deneyimlerini kendi sosyal çevrelerine aktarması, projenin başarı hanesine yazılan önemli gelişmeler oldu.

Bir dönem boyunca emek verilen etkinliğin sonunda yaz mevsimine geçerken, öğrenciler son hasatlarını yapmak üzere her hafta olduğu gibi, 3 Haziran Cumartesi günü de Bahçıvan Çocuklar alanında toplandı. 2023 yılının “Hasat Şenliği”, genç bahçıvanlar ile onların mutluluğunu paylaşan aileleri ve öğretmenlerinin katılımıyla, çeşitli müzikler ve gösteriler eşliğinde gerçekleştirildi.

Ahmet Sani Gezici İmam Hatip Ortaokulu 7. Sınıf öğrencileri, “Hepimiz Birimiz İçin” adlı canlandırmayla çevre kirliliği ve sürdürülebilirlik konularına dikkat çekerken; Özel Başarı Koleji öğrencileri de “Toprağın Uyanışı” adlı canlandırmayla bir bahçıvanın gözünden tohumun uyanışı ve bitkinin yaşam döngüsüne değindi.

Şenlik sonunda öğrenciler, “Bahçıvan Çocuk” olarak bulundukları otuziki hafta boyunca, heybelerine birçok tecrübe ve bilgi sığdırarak mutlu ve gururlu olarak ayrıldı. NGBB'nin dileği ve umudu, öğrencilerin bu birikim ve donanımlarını hayat boyu çoğaltmaları, geliştirmeleri, paylaşmalarıdır.


Melike İlayda Baksı
NGBB Eğitmeni