Yükleniyor

Açık Havada
Çocuklarla İlkbahar Etkinlikleri

Ağaçların uyandığı, bitkilerin rengârenk olduğu, kuşların malzeme toplayıp yuva yapmaya başladığı, doğanın canlandığı mevsimdir ilkbahar. İlkbahar, doğanın bize sunduğu güzellikleri keşfetmek ve çocuklarda doğaya karşı merak hislerini uyandırmak için, en uygun mevsimdir. Bu mevsimde herşeyi bir yana bırakıp, sadece doğayı izleyerek rahatlamak için fırsat yaratılabilir. Bunu yaparken, çocuklarla birlikte vakit geçirmeyi de ihmal etmemek gerekir. Onlarla birlikte açık havada yapılacak çeşitli gözlemler ve etkinlikler planlanabilir. Bu konuda yardımcı olmak üzere, bazı öneriler aşağıda yer almaktadır.

Dürbünle Çevre Gözlemi

Günlük hayatta kullandığımız ürünlerin bazılarını geri dönüşüme çevirerek tekrar değerlendirebiliyoruz. Örneğin kullanımı biten tuvalet kâğıtlarının bobininden, çocuklar dürbün yapabilir. Dürbün yapımının aşamaları eğlenceli geçecektir; sonrasında ise dışarı çıkıp, yaptığınız dürbünle çevreyi gözlemlemek daha da eğlenceli olacaktır. Bu arada, gözlem yapmak için seçtiğiniz alanda, ilkbahar mevsimine ilişkin değişimi işaret eden farkları bulabilirsiniz.

Tabi bu aşamada çocuklarla mevsimler, mevsimlerin özellikleri ve hangi mevsimde neler değiştiği gibi konular konuşulabilir. "Bütün mevsimler aynı olsaydı ne olurdu?" gibi sorular hakkında tartışmak, çocukların merak duygularını ve düşünme becerilerini geliştirir. Bu etkinlik aynı zamanda, nesnelere-olaylara odaklanabilme, "bakmak" ile "görmek" arasındaki farkı kavrayabilme konularını değerlendirmek için de uygun ortam oluşturacaktır.

Gökkuşağı ile Renklerin Keşfi

Zaman zaman çevredeki renklerin coşkusu dikkatimizi çeker. Bu renkleri daha net görüp fark edebilmek için, güneşli bir gün, açık havada gökkuşağı etkinliği yapılabilir. Etkinlikte kullanacağınız gökkuşağını hazırlamak için, bir kâğıdın kenarına elinizdeki boya kalemleriyle işaretler koyup, yanlarına çift taraflı bant yapıştırabilirsiniz. Bu gökkuşağını, bilgisayar ortamında düzenleyip, kâğıt çıkışını alarak da hazırlaybilirsiniz.

Dışarı çıktığınızda renkli işaretlerin yerine, aynı tonda doğal malzeme bulup yapıştırabilirsiniz. Hazırlanan gökkuşağı, delgeç ile delinip kolye olarak da tasarlanabilir. Bu etkinlik, çocukların çevreye bakışının ve renklerle ilgili algılarının gelişmesine yardımcı olacaktır.

Hayvanlarla Tanışma

Hayvanlar, her zaman ve her koşulda çocukların dikkatini çeker. Özellikle kuşlar ve böcekler, bu konuda öncelikli konumdadır. Çocukların hayvan merakını desteklemek için, onlarla birlikte açık havada gözlem yapabilir; hayvanlar hakkındaki bilgileri ve özelliklerini paylaşabilirsiniz.

Daha rahat gözlem yapabilmek için böceklerle ilgili gözlemde büyüteç, kuşlarla ilgili gözlemde de dürbün kullanılabilir. Hayvanları tanıma konusunda, TÜBİTAK yayınlarının Doğa Kartları, Kuşlar ve Minik Hayvanlar kartlarını edinmek yararlı olacaktır.

Bitki Presleme

İlkbahar dönemi, meyve ağaçlarının çiçeklerini dökme ve meyvelerini oluşturma zamanıdır. Bu mevsimde, ağaçların yere düşen yaprakları ya da renkli çiçekleri toplanıp kurutulabilir.

Kurutma işlemi için, toplanan malzeme gazete kâğıtları arasına yerleştirilir. Bu sırada, malzemenin üst üste gelmemesine dikkat edilmelidir. Gazete kâğıtları altta ve üstte, daha sert olan karton ya da oluklu mukavva ile desteklenir ve bu kartonlar her gün değiştirilir. Kurutma işleminde, bitkinin özsuyunun malzemeden en hızlı şekilde uzaklaştırılması önemlidir. İşlem ne kadar hızlı uygulanırsa, malzemenin yapısı ve renkleri ile canlılığı o derece korunmuş olur. Bu sebeple, yaklaşık 10–14 günde tamamlanan kurutma işlemi boyunca, özenli ve dikkatli olmakta yarar vardır.

Kurutma işleminden sonra, isteğe ve yaratıcılığa bağlı olarak çeşitli sanatsal denemeler uygulanabilir. Örneğin, malzemeyle ayraç hazırlanabilir. Ayraçların daha kalıcı hale gelebilmesi için, laminasyon da yapılabilir.

Benzerini Bul

Bu etkinlik için, çevrede kolayca bulunabilecek altı-yedi doğal malzeme gerekiyor. Bu malzemeyi önceden toplayıp hazırlayabilirsiniz ya da açık havaya çıktığınızda, çocuklara göstermeden çantanızda toplayabilirsiniz. Daha sonra, yere örtü serip çantanızdaki malzemeyi tek tek çıkarıp hiçbir şey söylemeden dizin. Dizilen malzemenin üzerini, örtünün kalan kısmıyla kapatın. Şimdi sıra, malzemenin ne olduğu, kaç tanesinin hatırlandığı gibi soruları yanıtlayarak, benzerlerinin doğada bulunmasında.

Doğada Dart Oyunu

Çevrede bulunan doğal malzeme ile iç içe olacak şekilde halkalar oluşturulur ve bir mesafe belirlenir. Oyunda en fazla puanın, en küçük halkaya isabet sağlanması halinde verileceğine dair kural belirlenir. Oyun, yerde bulduğunuz herhangi bir doğal malzemenin, sırayla atılmasıyla oynanır. Atılan doğal malzemelere denk gelen puanlar toplanır. Sonunda en fazla puan alan oyunu kazanır.

Seda Devrim Çelik
NGBB Eğitmeni
Fotoğraflar: NGBB Arşivi