Yükleniyor

Bahçelerin
Gösterişli Bitkileri

Kül çiçeği
(Cineraria maritima [L.] L.)

Güneşli ve yarı gölge alanlarda sağlıklı şekilde büyüyen, herdem yeşil çok yıllık bitkidir. Yaklaşık 1 m’ye kadar boylanabilir ve 1 m’ye kadar yayılabilir. Yaprakları gümüşi gri renklidir. Sarı renkli açan çiçekleri, hemen hemen bütün mevsim boyunca üzerinde görülebilir. Kurakçıl bitki olduğundan fazla sulamadan hoşlanmaz. Soğuk kış koşullarına dayanıklıdır. Genelde çiçeklerinin yanısıra, yapraklarının renkleri nedeniyle tasarımlarda kullanılır.

Sarıçalı papatyası
(Euryops pectinatus [L.] Cass.)

Güney Afrika kökenli, herdem yeşil çok yıllık çalıdır. Yaklaşık 1 m’ye kadar boylanabilir ve 1 m’ye kadar yayılabilir. Yaprakları, mavi-gri renklidir. Sarı renkli açan çiçekleri, kış ayları da dâhil olmak üzere, yapraklarına renk eşliği yapar. Kış koşullarına uyum gösterir, fakat hava sıcaklığındaki beklenmedik düşüşlerde dondan etkilenebilir. Genellikle öbekler hâlinde kullanılır ve budamaya elverişlidir.

"Ligustrum undulatum ‘Lemon and Lime Clippers’"

Yaklaşık 2,5 m’ye kadar boylanabilen, çok yıllık çalıdır. Yaprakları, parlak sarı renklidir. Kışın yapraklarının bir kısmını dökebilir. Çiçekleri, küçük boyutlu, beyaz renkli ve hoş kokuludur. Çiçeklenme, yaz mevsimi başında olur. Nadiren de olsa mavi-siyah renkli meyve verir. Tasarımlarda odak bitkisi olarak kullanıma uygundur. Budamaya elverişli yapısı sebebiyle çit bitkisi olarak da kullanılır.

Cennetbambusu
(Nandina domestica Thunb.)

Herdem yeşil çok yıllık bitkidir. Yaklaşık 1,5 m’ye kadar boylanabilir ve 1 m’ye kadar yayılabilir. Yaprakları, kırmızı-pembemsi renklidir. Sonbahar mevsiminde, yapraklarda renk değişiklikleri olur. Soğuk hava koşullarına uyum sağlayabilen dış mekân bitkisidir. Gölge ya da güneşli, hemen her koşulda yetişebilir. Grup halinde kullanımı, peyzaj tasarımında oldukça güçlü etki yaratır.

"Phormium tenax ‘Atropurpureum’"

Herdem yeşil çok yıllık bitkidir. Uygun koşullarda yaklaşık 3 m'ye kadar boylanabilir ve 2 m'ye kadar yayılabilir. Yaprakları, kırmızı renklidir. Sonbahar aylarında yapraklarda, mevsimsel olarak renk değişiklikleri görülür. Bu özelliğiyle gösterişli bitkiler arasında değerlendirilir. Çiçekleri, kırmızımsı-turuncu renklidir. Çiçeklenme dönemi, baharın sonlarına denk gelir. Tropik kuşak bitkilerindendir ve kurakçıl bitkidir. Güneşli ve yarı gölge alanlarda, sağlıklı şekilde gelişebilir. Aynı zamanda, deniz kenarında yetiştirilmeye de uygundur. Bakımı oldukça kolaydır.

"Pittosporum tenuifolium ‘Silver Queen’"

Herdem yeşil çalıdır. Yaklaşık 4 m’ye kadar boylanabilir ve 3 m’ye kadar yayılabilir. Yaprakları, küçük boyutlu, yuvarlak ve grimsi yeşil renklidir. Çiçekleri, küçük boyutlu, mor renkli ve güzel kokuludur. Çiçeklenme dönemi, bahar sonu ve yaz başındadır. Yetişme ortamı bakımından çok da seçici değildir. Kurakçıl bitkilerdendir. Güneşli ve yarı gölge alanları sever; soğuğa karşı duyarlıdır. Asidik-bazik-nötr topraklarda sağlıklı şekilde yetişebilir. Bakımı oldukça kolaydır. Bitki, İngiltere’nin bahçecilik konusunda lider kuruluşu olan, "Royal Horticulture Society" tarafından ödüllendirilmiştir.

Rânanakıl
(Silene coronaria Clairv. ex Rchb.)

Güneşli alanlar ve kurakçıl düzenlemeler için, ilk sırada tercih edilen bitkilerdendir. Çiçek boyu ile beraber, yaklaşık 0,8 m’ye kadar boylanabilir ve 0,5 m'ye kadar yayılabilir. Yaprakları, gümüşi renkli ve tüylüdür. Çiçekleri, pembe renklidir ve yaz aylarında açar. Alana tohum atarak kendiliğinden çoğalabilir. Peyzaj tasarımlarında, ödül almış bitkilerdendir. Yurt dışında genellikle tek yıllık bitkiler kategorisinde tercih edilir.

Kartopu
(Viburnum tinus L.)

Herdem yeşil çalıdır. Yaklaşık 7 m’ye kadar boylanabilir ve 3 m’ye kadar yayılabilir. Çiçekleri, beyaz renkli ve kokuludur. Çiçeklenme dönemi, kayıtlarda nisan-haziran ayları olarak belirtilse de kış aylarında da çiçek açabilir. Meyveleri, koyu mor-siyah renklidir. Bitki, aşırı soğuk koşullara da oldukça dayanıklıdır. Genellikle grup hâlinde ve çit bitkisi olarak kullanılır. Çalı formunda ve çiçek açan bitki olmasının yanısıra, renkli meyveleri olduğu için de tasarımlarda tercih edilir. Aynı zamanda, geleneksel anlamda tıbbi özellikleri de vardır.

Nihan Sevinç Muşdal
NGBB Peyzaj Mimarı
Fotoğraflar: NGBB Arşivi