Yükleniyor

Bitki Ressamlığı Kursları

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde, bitki ressamlığını geliştirmeye yönelik çalışmalar, planlanan yeni eğitimlerle sürdürülüyor. NGBB'de bu konuya ilişkin kurslar, 2002 yılında ünlü bilimsel bitki ressamlarından, "Curtis Botanical Magazine" dergisinin editörü Christabel King eğitmenliğinde başlatılmış; sonraki yıllarda devam ettirilmişti. 2002-2006 yıllarında yapılan bilimsel bitki ressamlığı kurslarında, yetenekli ve başarılı birçok katılımcı sayesinde çalışmalar üst seviyelere taşınarak sürdürüldü.

Bilimsel bitki ressamlığını daha geniş çevrede tanıtmak ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla NGBB'de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu konuda küçük yaşlardan itibaren ilgi duyulmasını sağlamak amacıyla ilk kez 2019 yılında “Çocuklarla Bitki Ressamlığı” atölyesi gerçekleştirildi. Hafta sonu eğitimi olarak planlanan atölye, daha çok bireysel katılımcılara hitap ederken, talepler doğrultusunda hafta içinde okul gruplarıyla da uygulandı.

NGBB'de, lise seviyesindeki öğrencilerin yeteneklerinin ortaya çıkarılabilmesi ve ilgili olanların bilimsel bitki ressamlığı tekniklerini erken yaşta öğrenebilmesi amacıyla yeni kurs programı hazırlandı. Bu kapsamda, 2023 yaz döneminde dört haftalık başlangıç atölyesi düzenlenmesi için çalışmalara başlandı. Gözlem aşamasından, çizim aşamasına kadar tüm detayların aktarılacağı bu atölyede; başlangıç seviyesindeki botanik bilgisi eşliğinde, bir bitkinin çiziminin nasıl yapıldığı, tüm detaylarıyla ele alınıp işlenecek.

Gizem Sarısoy
NGBB Eğitmeni

Fotoğraflar: NGBB Arşivi