Yükleniyor

NGBB'de Herbaryum Eğitimi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, 18-21 Ocak 2023 tarihlerinde, Duhok Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden dört araştırmacıya, “NGBB Herbaryum Yönetimi ve Dijitalizasyon Eğitimi” konusundaki çalışma için evsahipliği yaptı. Eğitime Dr. Hassan Najman Muhamed, Honar Safar Mahdi, Ahmed Mohammed Hasan Mustafa Mahmood ve Wajed Issam Hussein katıldı.

2022 yılı sonunda NGBB'yi ziyaret eden ekiple işbirliği geliştirilerek, ocak ayındaki eğitimin planı hazırlanmıştı. Eğitim çalışması; "Herbaryum Yönetimi", "Veritabanı Yönetimi", "Herbaryum Örneklerinin Dijitalizasyonu" ve "Sanal Herbaryum Yönetimi" ana başlıkları altında uygulandı. Eğitim, ISTF Herbaryumu gezisi ile tamamlandı.

Duhok Üniversitesi, 1992 yılında, Kuzey Irak’ın Duhok kentinde kuruldu. Bölge için önemli bir eğitim ve araştırma kurumu olan üniversite, 19 fakültede 23.000’e yakın öğrenciye eğitim olanağı sağlıyor. Üniversitede, iki hektarlık alanda çalışmalarına başlayan Duhok Üniversitesi Botanik Bahçesi'nde, bir süre sonra herbaryum da oluşturuldu.

Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılara sertifika verildi. Bunun yanısıra, Duhok Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryumu'nu geliştirmek üzere, ANG Vakfı ve Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi arasında ikili işbirliği anlaşması imzalandı.

Betül Bilici
Herbaryum Sorumlusu Yardımcısı

Fotoğraflar: NGBB Arşivi