Yükleniyor

Minik Biyologlar

Biyoloji, yaşam bilimi demektir. Yaşayan her şeyi ve yaşama süreçlerini araştıran bilim dalıdır. Geçmişi, bugünü, geleceği, biyoloji olmadan anlamamız ve karşımıza çıkması muhtemel sorunlara çözümler üretebilmemiz neredeyse imkânsızdır.

Biyoloji, birçok disiplinle birlikte hareket eder. Diğer bilimlerle uyumlu birlikteliği sağlanarak, bakış açımızı ve ufkumuzu geliştirir. Ayrıca, yaşam standartlarımızı iyileştiren teknolojik gelişmelerin gerçekleşmesini mümkün kılar. Biyoloji, çok sayıda alt bilim dalından oluşur. Dünyada 16 Nisan, bu önemli işlevleri görev edinmiş ve sorumluluklarını üstlenmiş olan biyologların günü olarak kutlanıyor.

Biyologlar gününün kutlandığı hafta sonunda, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde, çocuklara yönelik bir atölye çalışması planlandı. Atölye, biyolojinin önemini ve biyologların görevlerini, çocuklara anlatmak amacıyla düzenleniyor. Etkinlikte çocuklar, tıpkı biyolog gibi bahçede keşfe çıkacak, farklı ortamlardaki değişik canlılarla tanışacak ve buldukları canlıların ne olduğunu keşfetmeye çalışacak. Dünyanın biyologlara ne denli ihtiyacı olduğunu, onlar olmadan hiçbir bilimin gelişemeyeceğini, bu kez kendi deneyimleriyle keşfedecekler.

Gizem Sarısoy
NGBB Eğitmeni

Fotoğraflar: NGBB Arşivi