Yükleniyor

NGBB
Gönüllülerine Notlar

Yaşadığımız kentte betonlar arasına sıkışmış insanlar için, çalışma koşullarının yarattığı sorunlardan kısa süreliğine de olsa sıyrılmak önemli bir gereksinimdir. Bu gereksinimi karşılamanın yöntemlerden biri de sosyal sorumluluk projelerine veya gönüllü çalışmalara katılmaktır. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, uzun zamandan beri düzenlediği gönüllülük projeleriyle bu konuda farklı bir alan oluşturmakta ve insanlara doğayla-toprakla buluşma olanağı sunmaktadır.

NGBB’de “Gönüllü” isen, önce kendini tanırsın: "Neden buradayım; ne yapmak, ne öğrenmek istiyorum" sorularıyla yüzleşirsin...

Sonra bitkiler hakkında pek çok bilgi öğrenir, onların dünyasını kavramaya başlarsın. Öğrendikçe yeni sorularla yüzleşirsin: Bitki nedir, bitkinin organları ne işe yarar, bitkiyi çoğaltmak için neler gerekir, nasıl çoğaltılır?

Yağmurlu bir günde, dallardan-yapraklardan düşen yağmur damlasının toprağa işleyişini izlersin; "Toprağı öğrenmek gerekir" diye düşünürsün: Toprak nedir, nasıl olmuştur, bitkilerin yaşamındaki yeri-önemi nedir, neden gereklidir?

Doğada bunun gibi daha nice sorular ve öğrenilecek ne çok bilgi olduğunu anlarsın...

Aslında hep var olan yepyeni dünyalar keşfedersin. Sonra, doğanın bütünlüğünü öğrenirsin; doğada tek dokunuşun, tüm dünyayı aile yaptığını fark edersin. Biyoçeşitliliği anlayıp sürdürülebilirliğin önemini kavrarsın.

Şu gerçekle de yüzleşirsin: Doğa, insan olmadan da yaşar; ama insan, doğa yok olduktan sonra yaşayamaz!

Doğanın zaman kavramı ve zamana bağlı büyüme, gelişme vardır; Hiçbir şey zamanından önce yapılmaz. NGBB'de gönüllü çalışma programına katılma zamanı geldiğinde, yapacak çok iş olduğunu fark edersin...

  • Toprağı işler, bitkisini diker, can suyunu verirsin.
  • Bitkilerin gelişimine katkı için, budama yaparsın.
  • Saksılarda, arsız otları kontrol edersin.
  • Doğa öğrencilerine, bitkilerle ilgili bilgilerini aktarırsın.
  • Ziyaretçi gruplarına gezi rehberi olursun.

Kütüphanede, kitaplardan araştırma yaparken, aslında en önemli bilgilerin topraktan ve bitkilerden öğrenileceğini; en iyi öğrenme yerinin, doğa-toprak-bitki içeren ortamlar olduğunu keşfedersin.

Herbaryumda, doğadan toplanmış bitki örneklerini kurutma-koruma işlemlerine katılırken, onların ne çok şey anlattığını hissedersin.

Mevsim değişikliklerine farklı tepkiler veren coğrafyaların örneklerini görme ve gözlemleme fırsatı bulursun.

Kaktüsler ile etli bitkilerin farkını, yaşamak için nelere ihtiyaç duyduğunu öğrenip uygulamaya koyarsın.

Doğada sıradan gibi görünen, ama belki de tükenmekte olan nadir bir türe rastlama olasılığının farkında olabilirsin ve o olasılıkta “ot işte” deyip geçmemenin mümkün olduğunu, bunun için de doğaya bilinçli yaklaşım gerektiğini kavrarsın.

Doğanın yaşadığı bu özgür ortamda, gönüllülüğü sürdürmeyi sağlayan, bağlılık-sorumluluk-dayanışma değerlerinin önemini kavrar ve benimsersin.

Gönüllü olmak aslında, yurttaş olmayı becerebilen bireyler arasında karşılıklı güven ve saygının daha çok gelişip güçlendiği, sağlam temellere dayalı toplum yapısının oluşmasına katkıda bulunur.

Fatma Gülenç
NGBB Gönüllü Koordinatörü
Fotoğraflar: NGBB Arşivi