Yükleniyor

NGBB’de Yaz Atölyeleri

İstanbul'da keyifli bir yeşil alan oluşturan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, sahip olduğu koleksiyonlar ve bitki çeşitliliğiyle tüm ziyaretçilerin ve çocukların ilgisini çekmeye devam ediyor. NGBB'nin, üstlendiği misyonun önemli bir parçası olan eğitim çalışmaları, yaz aylarında da sürdürüldü. Bu kapsamda, doğanın ve bitkiler dünyasının tanıtımı ve korunması amacıyla, farklı yaş gruplarındaki çocuklara yönelik yaz atölyeleri planlandı.

Yaz atölyeleri, tatil döneminde zamanını daha iyi değerlendirmek isteyen öğrencilerin, hem doğa ile içiçe olmasını, hem de bitkiler dünyasında yeni keşiflere yönelmesini sağlıyor. Bu yıl, temmuz-ağustos aylarında gerçekleştirilen etkinlik programı kapsamında; 12 yaz atölyesi oluşturularak, 4-13 yaşlarında toplam 75 çocuğun katılımı sağlandı.

NGBB'de düzenlenen yaz atölyeleri ve atölyedeki uygulamanın içeriğine ilişkin bilgiler şöyledir:

Biyoçeşitlilik Atölyesi

Doğal alanda, oynadığımız oyunlar eşliğinde gözlem yaparak, biyolojik çeşitliliği keşfetme olanağı bulduk.

Çamur Atölyesi

Eski zamanlardan beri çocukların oyun arkadaşı olan, ancak betonlaşmayla beraber, artık unutulan çamurun nasıl yapıldığını öğrendik. Aynı zamanda, toprağın öneminden bahsederek, çamurdan yaptığımız modellerle yaratıcılığımızı geliştirdik.

Duyu Bahçem Atölyesi

Çevremizde bulunan canlı ve cansız varlıkları, doğal ortamın özellikleri ve bitkilerin yardımıyla keşfederken, duyu organlarımızdan yararlandık.

Herbaryum Atölyesi

Botanik bahçesinde bitkilerin, doğadan nasıl toplandığını, nasıl sınıflandırıldığını ve üzerinde nasıl çalışıldığını öğrendik; sürecin aşamaları hakkında bilgi edindik.

Hikâye Atölyesi

Doğada, canlılar arasındaki dostluk ve dayanışma ilişkilerini, hikâyeler aracılığıyla öğrendik.

Kâğıt Yapım Atölyesi

Kâğıdın geri dönüşüm hikâyesine tanıklık ederken; 'çöp' kavramını unutmak gerektiğini ve geri dönüşümün ne kadar önemli olduğunu kavradık.

Oyun Atölyesi

NGBB'de bitkilerin donattığı açık alanda, geleneksel ve modern oyunları oynamanın hazzını yaşarken; doğanın sunduğu çeşitli malzemeden yararlanarak farklı oyunlar kurduk.

Yaprak Atölyesi

Bitkilerin yapraklarını inceleyerek, farklı özellikleri hakkında bilgi sahibi olduk ve sanatsal çalışmalar gerçekleştirdik.

Günümüzde, gerek dünyada gerekse Türkiye'de sahip olunan biyolojik zenginliğin ve bitki çeşitliliğinin önemi giderek artmaktadır. NGBB, biyoçeşitliliğin korunması, geliştirilmesi ve konuya ilişkin tanıtımın sağlanması amacıyla, yeni eğitim çalışmaları planlamaktadır. Bu dönem uygulanmak üzere hazırlanan program kapsamında, uzun soluklu iki proje ile günlük eğitimleri içeren 37 proje yer almaktadır.

NGBB'nin etkinlikleri hakkında bilgi edinmek ve kayıt yaptırmak için:
www.ngbb.org.tr.

Melike İlayda Baksı
NGBB Eğitmeni