Yükleniyor

Elektronik Ortamda

"bağbahçe"

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nin kitlelere yönelik yüzünü oluşturmak üzere, 2005 yılından itibaren yayımlanan bağbahçe dergisi, toplam yüz sayıyı kapsayan yayım süreci boyunca üstlendiği misyonu gereğince uygulamış ve yüzbirinci sayısında çağının gereğini yansıtarak kendini elektronik ortama taşımıştır.

Derginin elektronik ortama taşınma sürecinde, öncelikle büyük bir veri havuzu oluşturuldu. Verilerin sunumu, dergi okuyucularının hızlı arama yapabilmesi ve hızlı erişimde bulunmasını sağlayacak şekilde düzenlendi. Elektronik ortam için hazırlanan derginin yapısı; bilgisayar, cep telefonu, dijital tablet gibi, aktif internet bağlantısı olan elektronik aletlerin tümüne uyumlu haldedir. Aynı zamanda, aktif internet bağlantısı olmasa da derginin sayıları indirilebilmekte ve okunabilmektedir.

Dergiye abone olmak ücretsizdir. Abonelikte, yeni sayı ve yayımlanma haberini içeren link, okuyucuya iletilir. Böylece, dergiyle tanıştıktan sonraki buluşmalar için hatırlatma olanağı da sağlanır.

Derginin elektronik ortamdaki açılış sayfasında, son sayının kapağı ve içerdiği yazıların başlıklarına ilişkin görseller ön plandadır. Bu görsellerle farklı yönlendirmeler de yapılabilir. Örneğin kapak görselinden, derginin tasarlanmış haldeki PDF (Portable Document Format) dokümanına ulaşılabilir ve basımı için çıktı alınabilir. Ayrıca, her yazının başlığı veya ilgili görselinden, elektronik dergi sayfasına erişmek mümkündür.

Bu karşılama sayfasının altında, derginin içeriğini oluşturan her yazıya ilişkin başlık, açıklama metni ve görsellerin yer aldığı yönlendirme alanları bulunur. Buradaki sunum malzemesinden hareketle, yazının esas alanına kolayca erişim sağlanabilir. Yönlendirme alanlarının sonunda, o sayının "Sunuş" yazısı yer almaktadır.

Dergiye abone olmak, çok kolaydır; bunun için ilgili linkten ulaşılacak formun doldurularak gönderilmesi yeterlidir. Formda istenen bilgiler; isim, soyadı ve iletişim için gerekli olan elektronik posta adresidir. Paylaşılmak istenen öneri ve düşüncelerin, zorunlu olmayan 'açıklama' kısmına yazılması, yayım kalitesinin sürdürülmesi açısından önemlidir.

Derginin ana sayfasında yer alan link bağlantıları, farklı alanlara yönlendirme amacıyla düzenlenmiştir. Örneğin, "Sayılar" linki ile önceki yıllarda basımı yapılmış olan yüz sayının, her birinin PDF dokümanına ulaşılabilir. "Dizin" sayfasında, her sayı için, başlık ve yazar adıyla arama yapılabilir ve yazıya erişim sağlanabilir. “ANG Vakfı Yayınları” sayfasında, Ali Nihat Gökyiğit (ANG) Vakfı’nın yayınlarına erişim ve satın alma olanağı vardır.

Elektronik ortamda yayım yapmanın temel amacı, çağa ayak uydurarak, olabildiğince fazla insana, en hızlı şekilde bilgi aktarımı yapabilmektir. Bu amaçla, günümüzde 'sosyal medya' denilen alanda sık kullanılan, "facebook" ve "instagram" gibi uygulamalardan yararlanılır. Bağbahçe dergisi de her sayısında yer alan, bitkiler ve bahçecilik konularındaki popüler bilim yazılarıyla, doğru bilginin daha çok ve daha hızlı yayılmasını sağlamak amacıyla elektronik ortamda yayımlanmaktadır.

Bilginin, elektronik ortamdaki dolaşımının, kullanıcı dostu bir alanda sunulması önemlidir. Okuyucuların, bağbahçe dergisi ile ilgili düşünceleri ve olası sorunların çözümüne yönelik önerileri, okuyucu ile dergi arasındaki bağı kuvvetlendirecek ve derginin gelişimine katkı sağlayacaktır.

Habib Burak Can Erdönmez
NGBB Biyoçeşitlilik Enformasyon Bölümü Başkanı